Pasta na paradontozę

Paradontoza jest groźnym schorzeniem, które dotyka około 70% polskiego społeczeństwa i może spowodować bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia całej jamy ustnej. Nieleczona prowadzi nawet do utraty zębów. Wczesne stadium choroby można skutecznie leczyć poprzez prawidłową higienę oraz dobór odpowiednich produktów, do których bez wątpienia zaliczają się specjalnie stworzone pasty do zębów.  

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to choroba o podłożu infekcyjnym, zwana potocznie również zapaleniem przyzębia, czyli najbliższego otoczenia naszych zębów. Główną jej przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a dokładniej nieumiejętne usuwanie osadów nazębnych w postaci różnobarwnych złogów, składających się głównie ze szkodliwych bakterii. Mają one bardzo negatywny wpływ na tkanki otaczające poszczególne zęby, ponieważ powodują cofanie się i krwawienie dziąseł, a także bolesne stany zapalne. 

Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, należy wdrożyć kurację pastą do zębów przeznaczoną stricte na tę przypadłość. Późniejsze etapy choroby w postaci uszkodzenia kości wyrostka zębodołowego, jak również włókna i więzadła ozębnej będą już wymagały wizyt w gabinecie stomatologicznym lub nawet zabiegu chirurgicznego. Zaawansowane stadium paradontozy może doprowadzić do niebezpiecznego rozchwiania zębów, a w konsekwencji nawet do ich wypadnięcia. Dziedzinę stomatologii, której działania skupiają się na leczeniu zapalenia przyzębia określa się mianem periodontologii.  

Jakie są przyczyny paradontozy?

Główną przyczyną paradontozy jest nieumiejętne dbanie o zdrowie i higienę jamy ustnej. Zdaniem specjalistów z zakresu stomatologii choroba ta wynika z nadmiernego wykształcania się płytki nazębnej, która z czasem zaczyna obejmować coraz większą powierzchnię zęba, a nawet obszar linii dziąseł. Przyczynia się to do powstawania stanów zapalnych, stanowiących idealne środowisko do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Zaczynają one gromadzić się w kieszeniach przyzębowych, co doprowadza do znacznego pogorszenia stabilności osadzenia zęba, a w rezultacie nawet do jego utraty. Pamiętajmy, by nie bagatelizować symptomów tej choroby, szybko reagować na niepokojące zmiany w jamie ustnej, stosować odpowiednie produkty, a w razie pogorszenia nie zwlekać z wizytą u profesjonalnego lekarza stomatologa. 

Przebieg paradontozy nie zależy jedynie od ilości nagromadzonej płytki nazębnej, ale także od uwarunkowań genetycznych i występowania dodatkowych czynników ryzyka. Należą do nich: wiek, poziom stresu, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, osteoporoza, zaburzenia immunologiczne oraz nałogowe palenie papierosów. Również przyjmowanie niektórych leków może wpływać na rozwój tej choroby, przede wszystkim dlatego, że zaburzają one wydzielanie śliny, a to z kolei wpływa na zwiększenie ilości płytki bakteryjnej.

Najczęstsze objawy paradontozy

Początkowe objawy choroby mogą być podobne do zapalenia dziąseł. Co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę i skłonić do wizyty u specjalisty? Przede wszystkim:

  • odsłonięcie szyjek zębowych
  • nawracające stany zapalne dziąseł
  • nieprzyjemny zapach z ust (halitoza)
  • recesje dziąseł (cofanie się dziąseł)
  • odsłonięcie szyjek zębowych
  • bolesne krwawienia dziąseł
  • nadwrażliwość szkliwa
  • chwiejność zębów
  • uporczywe podrażnienia dziąseł
  • pogłębianie kieszonek dziąsłowych
  • wypadanie zębów
  • ogólne osłabienie organizmu.

Pasty do zębów na paradontozę

Pasty do zębów dla osób cierpiących na paradontozę powinny spełniać trzy podstawowe zadania. Jakie?

  1. Hamować gromadzenie się płytki nazębnej. 
  2. Eliminować szkodliwe bakterie.
  3. Skutecznie łagodzić stany zapalne dziąseł.

Jak stosować pastę na paradontozę?

Skuteczność pasty do zębów na paradontozę zależy w głównej mierze od naszej systematyczności oraz prawidłowego jej stosowania. Podajemy kilka przydatnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę podczas codziennej higieny:

  • myj zęby co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a najlepiej po każdym większym posiłku
  • szczotkuj zęby przez zalecany przez stomatologów czas dwóch minut
  • skoncentruj się na obszarach trudno dostępnych (przestrzenie międzyzębowe, kieszenie dziąsłowe), gdzie zbiera się całe mnóstwo resztek pożywienia oraz bakterii
  • staraj się unikać zbyt mocnego dociskania włosia szczoteczki do szkliwa i dziąseł, ponieważ może to doprowadzić do ich podrażnienia, a nawet wywołać krwawienie
  • kontroluj kondycję swojej jamy ustnej podczas regularnych wizyt u stomatologa.

Czy pasta do zębów na paradontozę jest bezpieczna?

Większość past do zębów na paradontozę jest całkowicie bezpieczna w użytkowaniu, ale należy pamiętać, że przed zakupem konkretnego produktu, warto skonsultować się w tej kwestii z lekarzem specjalistą. Dotyczy to przede wszystkim osób, które cierpią na nadwrażliwość dziąseł lub są uczuleni na niektóre składniki występujące w paście. Przed użyciem należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania przez producenta i stosować się do zawartych w niej informacji.

Składniki występujące w pastach na paradontozę

Dzięki systematycznemu stosowaniu specjalistycznych past na paradontozę można efektywnie i bezpiecznie zapobiegać tej kłopotliwej dolegliwości. Jakie składniki aktywne powinny znaleźć się w tego typu produktach do higieny jamy ustnej? Najważniejsze jest, by pasta na paradontozę posiadała substancje kojące, antyseptyczne oraz łagodzące stany zapalne. Węglan wapnia wykazuje działanie regenerujące oraz wzmacniające dziąsła. Kolejnym ważnym składnikiem jest chlorheksydyna, której antybakteryjne właściwości przeciwdziałają wykształcaniu się płytki, a w dalszym etapie i kamienia nazębnego. Substancja ta rozpuszcza nagromadzone złogi, a dzięki temu, że tworzy na powierzchni szkliwa powłokę ochronną zapobiega tworzeniu się nowych. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinno używać się pasty z wysokim stężeniem chlorheksydyny każdego dnia, ponieważ działa ona bardzo intensywnie.

Do past na paradontozę dodawane są także inne substancje pomocnicze takie jak: kwas hialuronowy, fluorek cyny, mleczan cynku, prowitamina B5 czy chlorek cetylopirydyny. Wszystkie te składniki łagodzą uciążliwe stany zapalne, wzmacniają i chronią dziąsła oraz błony śluzowe przed uszkodzeniami, a także w korzystny sposób je regenerują. Prawidłowo dobrana pasta pomoże zadbać o jak najlepszą kondycję zębów oraz dziąseł. Preparaty na paradontozę zapobiegają rozwojowi choroby i w znacznym stopniu niwelują nieprzyjemne objawy z nią związane. Ich skład powinien być bezpieczny i delikatny, a jednocześnie przemyślany, by nie spowodować dodatkowych podrażnień.

W naszym sklepie internetowym soniczne.pl można znaleźć duży wybór past przeznaczonych dla osób zmagających się z paradontozą. Są wśród nich produkty znanych i cenionych od lat producentów, takich jak np. Curasept, GUM, AntiPlaque, Elgydium, a także L’Angelica czy BioRepair. Na szczególną uwagę zasługuje naszym zdaniem pasta do zębów Smilesonic Sensitive doskonale zapobiegająca powstawaniu stanom zapalnym w obrębie jamie ustnej. Stworzona do stosowania razem ze szczoteczkami sonicznymi, które z uwagi na wykorzystywanie właściwości fal dźwiękowych są najlepsze w pozbywaniu się szkodliwej dla uzębienia płytki bakteryjnej.