Pasta przeciw próchnicy

Każda pasta do zębów powinna zapewniać nam skuteczną ochronę przed próchnicą, czyli przewlekłą chorobą jamy ustnej, która niesie ze sobą wiele groźnych dla zdrowia konsekwencji. Na rynku dostępnych jest cała gama produktów, mających na celu zapobieganie temu schorzeniu, a ich główną różnicą jest dobór składników aktywnych. Jeszcze nie tak dawno najbardziej popularnym składnikiem służących do walki z próchnicą był znany wszystkim fluor, natomiast obecnie coraz częściej producenci past do zębów zastępują go hydroksyapatytem lub nanohydraksyapatytem.

Fluor występuje w pastach do zębów pod postacią fluorku sody, aminofluorku bądź monofluorofosforanu sodu. Jego stężenie podaje się przy użyciu jednostek ppm (parts per milion – czyli partii na milion). Dostępne na rynku produkty do mycia zębów zawierają w sobie ten pierwiastek w stężeniu od 500 do 1500 ppm. Informację tę można znaleźć na tubce danego produktu lub kartoniku, w jakim została ona dodatkowo umieszczona.

Czym jest próchnica zębów?

Próchnica zębów to przewlekła i zakaźna choroba bakteryjna, która dotyczy ponad 90% polskiego społeczeństwa. Jest to proces demineralizacji oraz stopniowego rozpadu tkanek twardych zęba. Za główna przyczynę jej powstawania odpowiedzialna jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, brak systematyczności lub całkowite zaniedbanie pielęgnacji zębów oraz dziąseł. Próchnica ściśle wiąże się również z nadmiernym spożywaniem lepkich pokarmów oraz mocno słodzonych napojów. Dlaczego? Bo im więcej cukru dostarczamy wraz z piciem i jedzeniem, tym więcej wytwarzanych jest szkodliwych kwasów, odpowiedzialnych za powstawanie mikroubytków na powierzchni szkliwa. Cukier łączy się z zalegającą płytką nazębną, a co za tym idzie osłabia szkliwo, dlatego zęby stają się zdecydowanie bardziej podatne na wystąpienie zmian próchnicowych. Próchnica zębów jest jedną z najczęściej występujących chorób jamy ustnej i na chwilę obecną stanowi poważny problem nie tylko wśród dorosłych Polaków, ale także i u dzieci, nie posiadających jeszcze stałego uzębienia.

Przyczyny powstawania próchnicy zębów

 Za główne przyczyny powstawania próchnicy zębów uznaje się:

  • uwarunkowania genetyczne
  • niewłaściwą higienę jamy ustnej
  • brak systematyczności w myciu zębów
  • nadmierną ilość cukrów prostych w diecie
  • palenie wyrobów tytoniowych
  • podatność struktury zębów na mikrouszkodzenia
  • źle dobrane produkty do codziennej pielęgnacji jamy ustnej
  • zaburzenia w wydzielaniu odpowiedniej ilości śliny lub całkowity jej brak 
  • zbyt rzadkie wizyty kontrolne u dentysty.

Jak wygląda próchnica i jakie są jej poszczególne etapy?

Początki próchnicy często bywają dla nas całkowicie niezauważalne, zwłaszcza, że płytka nazębna w postaci białego osadu nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi. Jeśli jednak nie będzie ona regularnie usuwana, to wraz z upływem czasu zacznie dość wyraźnie osłabiać szkliwo zębów, by ostatecznie doprowadzić do nieodwracalnych zmian w ich strukturze. Na jakie sygnały warto zwrócić uwagę, by odpowiednio szybko zareagować? O rozwijającej się próchnicy mogą świadczyć: ból dziąseł podczas szczotkowania, nadwrażliwość podczas spożywania gorących, zimnych oraz kwaśnych pokarmów czy napojów, a także nieprzyjemny zapach z ust.

Choroba atakuje najpierw szkliwo, na którym pojawia się biała plama, zwana przez pacjentów „białą próchnicą”. Z czasem staje się ona coraz ciemniejsza i jest to odpowiedni moment, by powstrzymać jej rozwój przeprowadzając zabieg remineralizacji w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.

Kolejnym etapem rozwoju próchnicy jest stopniowe niszczenie szkliwa. Za powstanie ubytku próchnicowego na powierzchni zębów odpowiedzialne są kwasy, bakterie oraz różnego typu toksyny. Zębina zaczyna się rozmiękczać, a ubytek staje się coraz większy. W późniejszym czasie bakterie docierają do miazgi zęba, co skutkuje poważnym stanem zapalnym. Może on doprowadzić nawet do martwicy zęba.

Nieleczona biała próchnica z czasem zmienia swój kolor na brunatny lub brązowy. Ma to związek z pochłanianiem barwników dostarczanych w napojach czy pokarmach. Zaawansowane stadium próchnicy może przyjmować dowolny odcień – od jasnożółtego do nawet zupełnie czarnego. 

Metody zapobiegania próchnicy między zębami

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, by zminimalizować ryzyko rozwoju próchnicy. Poznajmy je:

  • dobrze zbilansowana dieta – ograniczenie do minimum lub całkowite zrezygnowanie ze spożywania bardzo kwaśnych pokarmów, a także tych zalepiających zęby (np. żelki, ciastka, landrynki, cukierki) oraz picia słodkich gazowanych napojów
  • dokładna i regularna higiena jamy ustnej – szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty odpowiednio dobraną szczoteczką i pastą zawierającą fluor, który wykazuje korzystny wpływ na remineralizację szkliwa
  • zmiana szczoteczki manualnej na model wyposażony w silniczek elektryczny – najlepszym przykładem są ich wersje soniczne, wykorzystujące fale dźwiękowe  określonej częstotliwości, ponieważ odznaczają się nieporównywalnie większą skutecznością w kompleksowym oczyszczaniu jamy ustnej
  • używanie szczoteczek międzyzębowych i nici dentystycznych bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem zalegających resztek jedzenia nawet z z trudno dostępnych miejsc wewnątrz buzi
  • zaopatrzenie się w dodatkowe produkty pielęgnacyjne – irygator dentystyczny i płyn do płukania jamy ustnej poprawiają ogólną kondycję zębów oraz dziąseł, a także zapewnią świeżość oddechu.

Pasty do zębów przeciw próchnicy – jaką wybrać?

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo produktów przeznaczonych do systematycznego szczotkowania zębów. Jak wśród nich wybrać najlepszą pastę przeciwko próchnicy? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zawarte w niej składniki aktywne. Jeśli ma ona stanowić skuteczną broń w walce z tym właśnie schorzeniem, to koniecznie powinna zawierać w sobie odpowiednią dawkę fluoru. Należy jednak pamiętać, że ilość tego pierwiastka musi zostać szczegółowo dobrana do konkretnego użytkownika i indywidualnych potrzeb jego jamy ustnej. Dzieci nie powinny używać past z dużą jego zawartością, ponieważ może mieć to szkodliwy wpływ na ich stan zdrowia. Sytuacja dotyczy w szczególności malutkich dzieci, u których istnieje spore ryzyko połknięcia części produktu podczas codziennego mycia zębów. 

Warto skonsultować się w tej kwestii ze swoim zaufanym lekarzem stomatologiem.

Pasty przeciwko próchnicy, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym soniczne.pl to produkty najwyższej jakości przeznaczone do regularnej pielęgnacji jamy ustnej. Każda z nich posiada dokładnie przemyślany skład, by jak najlepiej radzić sobie z eliminacją bakterii, a tym samym z zapobieganiem próchnicy.

Składniki zawarte w pastach przeciwko próchnicy

Najskuteczniejsze składniki aktywne, które naszym zadaniem powinny zawierać najlepsze pasty do zębów zapobiegające próchnicy to:

  • fluor – korzystnie wpływa na remineralizację szkliwa i wzmacnia zęby, dzięki czemu rozwiązuje problem ich nadwrażliwości np. po kontakcie z gorącymi, kwaśnymi lub zimnymi pokarmami czy napojami
  • hydroksyapatyt – naturalny składnik szkliwa zębów i kości, dlatego skutecznie pomaga on w odbudowie utraconych minerałów, jest w pełni bezpieczny i nietoksyczny, nietoksyczny, a jego używanie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych
  • triklosan – działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, a także posiada właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu znacznie spowalnia tworzenie się płytki nazębnej, a tym samym zmniejsza ilość groźnych dla zdrowia drobnoustrojów bytujących w jamie ustnej
  • ksylitol – ma działanie antybakteryjne oraz kariostatyczne (czyli właśnie zapobiegające próchnicy), dodatkowo podnosi pH śliny, dzięki czemu hamuje rozwój drobnoustrojów i poprawia ogólny stan zębów oraz dziąseł
  • sorbitol – naturalny słodzik poprawiający smak pasty (zwłaszcza tych dla dzieci), jest całkowicie bezpieczny w stosowaniu i podobnie jak ksylitol obniża ilość bakterii próchnicotwórczych. 

W sklepie internetowym soniczne.pl można znaleźć pasty przeciw próchnicy z naturalnymi składnikami aktywnymi od najlepszych producentów na rynku. Są to m.in. marki – WOOM, PROMIS, L’Angelica, Marvis, Curasept, jak również GUM czy SEYSSO. Pasty do zębów firmy Smilesonic (Sensitive oraz Carbon White z węglem aktywnym) rekomendowane są do stosowania wraz ze szczoteczkami sonicznymi, których działanie opiera się na wykorzystaniu fal dźwiękowych o określonej częstotliwości. Wytwarzane ruchy wymiatające wzmacniają skuteczność oczyszczania całej jamy ustnej.