Szczoteczki do czyszczenia języka

Czyszczenie powierzchni języka to jeden z elementów dbania o higienę jamy ustnej. Prawidłowa pielęgnacja powinna obejmować nie tylko samo szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie przy użyciu odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów, ale także pozbywanie się zanieczyszczeń i resztek jedzenia z miejsc trudno dostępnych, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy kieszenie dziąsłowe. By było to możliwe, należy regularnie stosować płyny do płukania ust, nici dentystyczne, wykałaczki, a także inne produkty służące do poprawy czystości wewnątrz naszej buzi. Często zapominamy, jak ważne jest czyszczenie języka i jak brak tej czynności może wpłynąć na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. To na języku właśnie gromadzi się większość groźnych drobnoustrojów, prowadzących do halitozy, czyli problemu nieświeżego oddechu. We właściwej pielęgnacji tej części jamy ustnej pomocne mogą okazać się szczoteczki do języka, dzięki którym pozbędziemy się bakterii z jego powierzchni w sposób skuteczny i bezpieczny, a tym samym pozbędziemy się przyczyny brzydkiego zapachu z ust.

Brak higieny języka przyczyną nieświeżego oddechu — dlaczego czyszczenie języka jest tak istotne w codziennej higienie, aby zachować zdrowie jamy ustnej?

Nieświeży oddech to kłopot wielu osób dorosłych, ale także coraz częściej również i dzieci. Za główne przyczyny jego powstawania odpowiedzialne są nieregularna bądź niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także niektóre choroby, takie jak próchnica. Stomatolodzy zwracają coraz większą uwagę na fakt, że Polacy lekceważą kwestię czyszczenia języka podczas mycia zębów. Ma to niestety swoje przykre konsekwencje, ponieważ wraz z upływem czasu zaczynają zalegać na jego powierzchni np. lotne związki siarki, mające bezpośredni związek z tworzeniem się nieprzyjemnego zapachu z ust. Chcąc pozbyć się przykrego zapachu z ust musimy zadbać o język. Jego czyszczenie to ważny element higieny jamy ustnej. Usuwając bakterie z języka regularnie, możecie się spodziewać, że problem nieprzyjemnego zapachu z ust w końcu zniknie.

Pielęgnacja języka — czy codzienne czyszczenie języka jest konieczne i czy robić to przy każdym szczotkowaniu zębów?

Systematyczna pielęgnacja języka powinna być tak samo ważną częścią codziennej higieny, jak mycie zębów czy dziąseł.  Jest ona niezwykle ważnym elementem higieny jamy ustnej. Myśląc o codziennej pielęgnacji jamy ustnej, od razu powinno się nam o niej przypominać. Dlaczego? Bo nalot z języka powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym czasie. By zmniejszyć ryzyko powstawania chorób, a także wyeliminować drobnoustroje wystarczy pamiętać, żeby podczas szczotkowania zębów zadbać również o szczotkowanie języka, a bardzo szybko będzie można zauważyć pozytywne efekty tego nawyku. Według dentystów powinniśmy wykonywać tę czynność minimum raz dziennie i przy pomocy specjalnie do tego stworzonych produktów. Do regularnego mycia języka możecie wybrać szczoteczki lub skrobaczki do czyszczenia języka. Wybór zależy tylko i wyłącznie od Waszych indywidualnych preferencji.

Nalot na języku – co to takiego i jakie może mieć konsekwencje?

Na powierzchni języka codziennie gromadzi się mnóstwo osadów i bakterii. Specyficzny nalot na języku jest szczególnie zauważalny na tylnej jego części. Składa się on z resztek jedzenia, mieszanki różnych bakterii, a także pozostałości po kawie, herbacie czy nikotynie. Może on przybierać rozmaite formy i odcienie. Jakie? Poznajmy je. Zaglądają w głąb języka, możecie zauważyć:

  • Biały nalot występuje dość często, stanowi naturalną powłokę języka i nie stanowi powodów do niepokoju. Może wynikać ze zbyt małej podaży płynów, nieprawidłowej higieny lub nadmiernego stosowania płynów do płukania ust zawierających w składzie nadtlenek wodoru (woda utleniona). Jeśli jednak nalot staje się kredowo-biały, a przy tym zmienia konsystencję i przypominać zaczyna zsiadłe mleko, wtedy należy udać się do lekarza, ponieważ najprawdopodobniej świadczy o rozwoju grzybicy jamy ustnej.
  • Żółty nalot to nieprzyjemna konsekwencja problemu suchości jamy ustnej, spożywania dużej ilości kawy i herbaty, a także barwiących na żółto przypraw (np. kurkuma czy curry). Może on też wskazywać na chorobę wrzodową żołądka oraz dwunastnicy, problemy związane z pęcherzem żółciowym i drogami żółciowymi, a także zaburzenia pracy wątroby.
  • Brązowy nalot wynika z nadmiernego spożycia kawy i herbaty, a także nałogowego palenia wyrobów tytoniowych. Może być również sygnałem rozwijających się chorób układu pokarmowego.

Czym powinno się czyścić język?

Artykuły do pielęgnacji języka to nie tylko specjalne szczoteczki. Znajdziemy wśród nich także skrobaki do języka, czyściki czy specjalnie zaprojektowane końcówki wymienne do szczoteczek sonicznych. Wszystkie te produkty mogą Państwo znaleźć w naszym sklepie internetowym soniczne.pl w bardzo korzystnych cenach. Dzięki nim zadbanie o świeżość oddechu stanie się nie tylko codziennym obowiązkiem, ale także przyniesie wiele satysfakcji.

Chcąc wzmocnić działanie czyszczące skrobaczki warto sięgnąć po specjalny żel oczyszczający język MIRADENT Tong-Clin Set. Jest to produkt stworzony do codziennej higieny powierzchni języka. Starannie dobrane składniki żelu w postaci rumianku, nagietka oraz mięty pielęgnują cały język, wygładzają jego powierzchnię i dodatkowo wykazują świetne działanie przeciwbakteryjne. Dodatkową zaletą jest fakt, że środek ten pozostawia w jamie ustnej przyjemne uczucie świeżości i to przez długi czas.

Skrobaczka do języka, czyścik do języka czy szczoteczka do czyszczenia języka — co wybrać do pielęgnacji powierzchni języka?

Zarówno szczoteczka, skrobaczka, jak i czyścik służą do pozbywania się zanieczyszczeń, nalotów oraz bakterii z powierzchni języka. Stanowią też skuteczną oręż w walce z nieświeżym oddechem, który często jest powodem wstydu, wycofania się z życia towarzyskiego oraz zaniżenia poczucia własnej wartości. Należy jednak pamiętać, że nie każdy z tych przyrządów przyniesie takie same rezultaty. Gumowe główki szczoteczek posiadają chropowatą strukturę i nie są w stanie doczyścić języka równie dokładnie co miedziane skrobaczki czy czyściki, posiadające dodatkowo właściwości antybakteryjne. Wybór odpowiedniego produktu powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb jamy ustnej oraz preferencji konkretnego użytkownika. Wśród wszystkich wymienionych artykułów największą popularnością cieszą się czyściki do języka, ponieważ są bezpieczne i łatwe w użytkowaniu, poręczne, a ich cena odpowiednia na każdą kieszeń.

Z jakiego materiału zrobione są szczoteczki i skrobaczki do języka?

Szczoteczki do języka posiadają najczęściej miękkie włosie wykonane z nylonu, czyli bardzo neutralnego materiału, który nie wywołuje żadnych alergii i podrażnień w obrębie jamy ustnej. Skrobaki są z kolei wykonane ze stali nierdzewnej, bambusa, miedzi lub tworzywa sztucznego. Te ostatnie często mają dwie powierzchnie – gładką do delikatniejszego i chropowatą do mocniejszego czyszczenia. Nie używajmy metalowych skrobaczek, jeśli mamy tendencję do nadwrażliwości oraz częstych skaleczeń. Bardzo ważne jest, by po każdym użyciu dokładnie umyć i zdezynfekować przyrząd, jakim czyściliśmy język, a także regularnie wymieniać go na nowy co około 3-4 miesiące.

Odruch wymiotny podczas szczotkowania tylnej części języka — jak sobie z nim poradzić?

Podczas szczotkowania tylnej części języka może pojawić się bardzo uciążliwy odruch wymiotny, który trudno jest powstrzymać. Wynika on przeważnie z niewłaściwej techniki korzystania z produktów do czyszczenia tego obszaru w jamie ustnej, czyli zbyt głębokiego wkładania szczoteczki, skrobaka lub czyścika do tylnej ścianki gardła. Czynność tę należy przeprowadzać w sposób bardzo spokojny, powolny oraz delikatny. Stopniowe przyzwyczajanie swojej jamy ustnej do nowego rytuału higienicznego również pomoże w hamowaniu nieprzyjemnych odczuć z tym związanych. Jeśli problem nie ustąpi przez dłuższy czas, to warto zasięgnąć opinii lekarza.

Szczoteczka do języka — kup ją w sklepie internetowym Soniczne.pl

Zdajemy sobie sprawę, że wybór odpowiedniego produktu do pielęgnacji języka może stanowić spore wyzwanie, dlatego nasz asortyment jest bogaty, by każdy znalazł tu rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb i preferencji.

Oferowane przez nas szczoteczki do pielęgnacji języka posiadają miękkie, nylonowe włosie, które nie powoduje podrażnień, za to skutecznie radzi sobie z eliminacją bakterii bytujących na powierzchni języka. Skrobaki do języka są funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, dlatego mogą korzystać z nich nawet dzieci. Dla bardziej wymagających odbiorców polecamy specjalnie skomponowane zestawy do higieny języka, stanowiące idealne uzupełnienie codziennej pielęgnacji jamy ustnej.