Plastikowy czyścik do języka

Szukasz przyrządu, za pomocą którego zadbasz o higienę swojego języka? Sięgnij po czyścik do języka! Przeczytaj tekst, który przygotowaliśmy, a dowiesz się, dlaczego warto dbać o język, z czego mogą być wykonane czyściki, jakie zalety posiada czyścik plastikowy oraz jakie są najlepsze plastikowe czyściki do języka dostępne na rynku.

Dlaczego warto czyścić język?

Język to narząd, w którym gromadzi się nawet kilkaset rodzajów bakterii! Niektóre z nich mogą przemieszczać się i osadzać na dziąsłach lub zębach, co zdecydowanie zagraża ich zdrowiu. Jest to powód, dla którego nie można zapominać o odpowiedniej higienie języka. Gdy nie będziemy o niego dbali, mogą grozić nam następujące dolegliwości:

  • halitoza – nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
  • kandydoza – grzybica jamy ustnej wywołana przez drożdżaka i objawiająca się białym nalotem na języku, pieczeniem, zajadami oraz bolesnymi pęknięciami w kącikach ust
  • upośledzenie zmysłu smaku – powłoka stworzona z bakterii i resztek pokarmowych może „zakrywać” kubki smakowe, przez co odczuwanie smaków będzie utrudnione.

Czym jest plastikowy czyścik do języka?

Na początku warto wyjaśnić, czym czyścik do języka różni się od skrobaczki. Czyścik składa się z dwóch części: pierwszej, na którą nanosimy żel lub pastę, i drugiej – przeznaczonej do usuwania bakterii. Z kolei skrobaczka posiada tylko jedną stronę czyszczącą. Coraz częściej producenci tego typu przyrządów używają dwóch wspomnianych nazw zamiennie, a więc nie zdziw się, gdy w sklepie, do którego trafisz, czyścik do języka będzie nazwany skrobaczką i na odwrót.

Czyścik do oczyszczania języka to podstawowy przyrząd, za pomocą którego pozbędziesz się wszelkich nieczystości z powierzchni wspomnianego narządu. Stosowanie go jest bardzo proste. Czyściki mogą być wykonane z różnych materiałów, np. ze stali nierdzewnej, z miedzi, silikonu czy też z plastiku. W tym miejscu skupimy się na szczegółowym opisie plastikowych czyścików do języka. 

Plastikowy czyścik do języka – zalety

Plastik to popularny materiał, z którego produkowane są czyściki do języka. Plastikowe przyrządy są elastyczne, jednak mogą nie zbierać nieczystości tak skutecznie jak czyściki wykonane ze stali nierdzewnej lub miedzi. Mimo tego warto po nie sięgnąć w trosce o zdrowie wspomnianego narządu. Oto zalety plastikowego czyścika do języka:

  • jest tani
  • odświeża oddech
  • jest elastyczniejszy
  • otwiera i pobudza kubki smakowe
  • skutecznie usuwa bakterie i osady
  • zmniejsza ryzyko infekcji jamy ustnej
  • zapobiega stanom zapalnym dziąseł i chorobom przyzębia.

Jak stosować plastikowy czyścik do języka?

Standardowy czyścik do języka wygląda jak skrobaczka, która w mechaniczny sposób usuwa zanieczyszczenia i bakterie. Najlepiej jest trzymać go wraz z innymi akcesoriami do higieny jamy ustnej. Dzięki temu nie zapomnisz o jego stosowaniu. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby prawidłowo wyczyścić swój język: 

  1. Po umyciu zębów pastą lub proszkiem umieść czyścik w tylnej części jamy ustnej.
  2. Przesuwaj czyścik po całej powierzchni języka: od jego końca aż po sam czubek.
  3. Powtórz czynność kilkukrotnie, aż język stanie się czysty.
  4. Przepłucz jamę ustną wodą, umyj też czyścik.

Jaki plastikowy czyścik do języka wybrać?

Chcesz zadbać o higienę swojego języka? Szukasz plastikowego czyścika, który usunie nieczystości z jego powierzchni? 

Popularnym plastikowym czyścikiem do języka jest Vitis Halita. Za jego sprawą łatwo oraz bezpiecznie zbierzesz naleciałości z powierzchni językowych, które w dużej mierze odpowiedzialne są za problemy z nieświeżym oddechem. Osady pozostawione na języku w miarę upływu czasu zakłócają równowagę mikrobiologiczną w jamie ustnej, sprzyjając formowaniu się płytki nazębnej oraz zakłócając zmysł odczuwania smaków. Dzięki skrobakowi Vitis Halita łatwo uporasz się ze wszystkimi bakteriami. Kosztuje zaledwie 12,50 zł.

Drugim godnym polecenia czyścikiem z plastiku jest GUM Butler Tongue Cleaner. To wielofunkcyjny przyrząd, który łączy w sobie cechy szczoteczki do zębów i skrobaka do języka. Z jednej strony posiada delikatne, cienkie włoski, które umożliwiają usuwanie resztek pokarmowych z porowatej części języka, a z drugiej – dwa rzędy przeznaczone do skrobania, za pomocą których z łatwością pozbędziesz się bakterii z pozostałych miejsc na języku.