Irygatory do zębów stacjonarne

Stacjonarne irygatory do zębów przeznaczone do użytku domowego

Irygator do zębów to urządzenie przeznaczone do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, kieszonek dziąsłowych i wszystkich innych trudno dostępnych miejsc w naszej jamie ustnej. Działa podobnie jak myjka ciśnieniowa, ponieważ do swojej pracy wykorzystuje strumień wody o określonej mocy, dzięki czemu trafia on do wszystkich zakamarków wewnątrz buzi. Z niebywałą wręcz precyzją usuwa płytkę nazębną, osady oraz groźne dla ogólnego stanu zdrowia bakterie. Jego działanie jest nie tylko imponująco skuteczne, ale również całkowicie bezpieczne dla dziąseł, nawet u osób z nawracającym bólem, stanem zapalnym czy problemem ich krwawienia. Irygator do zębów doskonale sprawdzi się w pielęgnacji poszczególnych elementów aparatów ortodontycznych, koron, mostów czy implantów. Urządzenia tego typu można podzielić na dwa typy: stacjonarne i przenośne, czyli bezprzewodowe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące irygatorów stacjonarnych, z którymi warto się zapoznać.

Cechy charakterystyczne irygatorów stacjonarnych

Irygatory stacjonarne wyposażone są najczęściej w spory pojemnik na wodę – o pojemności od 450 do 600 ml – który umożliwia wykonanie pełnej irygacji bez konieczności uzupełniania płynu w trakcie tego procesu. Posiadają szeroki wybór ciśnienia strumienia wody w postaci nawet 10-stopniowej regulacji, co przekłada się na pracę w zakresie od 0,7 do nawet 6,9 bara. Dzięki temu każdy może wybrać intensywność ciśnienia odpowiednio dostosowaną do potrzeb swoich zębów oraz dziąseł. Obsługa tego typu urządzeń jest niezwykle prosta, dlatego nie będą mieć z nią problemów nawet najmłodsi. Każdy model posiada wężyk z uchwytem, na którym umieszczona jest końcówka, zwana dyszą czyszczącą. Pozwala to na swobodne manewrowanie urządzeniem i dopasowanie jego funkcji pod własne oczekiwania. Pamiętajmy, że irygatory do zębów należy systematycznie czyścić, ponieważ gromadzi się w nich kamień. Najlepiej będzie zrobić to specjalistycznym środkiem stworzonym właśnie do tego celu o nazwie Redesept. Przed jego użyciem zapoznaj się dokładnie z informacjami podanymi przez producenta. Minusem irygatorów przeznaczonych do użytku domowego jest to, że wymagają ciągłego podłączenia do prądu, zajmują sporo miejsca i ciężko je zabrać ze sobą wyjeżdżając np. na wakacje z rodziną.

Panasonic, Waterpik i inne – najlepsze irygatory stacjonarne polecane przez lekarzy stomatologów do codziennej pielęgnacji jamy ustnej

Jednym z najbardziej znanych irygatorów stacjonarnych jest Waterpik WP-660, łączący w sobie dwie funkcje: czyszczenie (tryb Floss) oraz delikatny masaż połączony ze stymulacją dziąseł (tryb Massage). Urządzenie poza tym, że pozwala masować dziąsła i służy do czyszczenia przestrzeni między zębami,  posiada też spory pojemnik, w którym zmieści się aż 600 ml wody, a także smartimer, który po 30 sekundach na chwilę przerywa pracę irygatora, a po upływie jednej minuty automatycznie go wyłącza. W zestawie znajduje się aż 6 wymiennych końcówek do czyszczenia, a każda z nich spełnia swoje określone zadanie.

Inny irygator stacjonarny godny polecenia, jaki znaleźć można w ofercie naszego sklepu to model Panasonic EW 1611. Urządzenie działa w oparciu o technologię ultradźwiękową, dzięki której oczyszcza szczeliny zębowe z zalegających bakterii i resztek jedzenia, a więc utrzymuje jamę ustną w bardzo dobrej kondycji. Posiada 10-stopniową skalę płynnej regulacji ciśnienia strumienia wody, dzięki czemu każdy z nas dostosuje jego pracę do indywidualnych potrzeb. Irygator stacjonarny Panasonic EW 1611 wyposażony jest w zbiornik o pojemności 600 ml, a oferowane przez niego najwyższe ciśnienie wynosi 6,46 bara, co gwarantuje odpowiednią intensywność irygacyjną. Do zestawu z irygatorem dołączono dwie wymienne dysze czyszczące, magnetyczną rączkę, wygodny stojak oraz podwójne gniazdo przewodu zasilającego.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi irygatorami dostępnymi w ofercie naszego sklepu. A jeżeli wciąż nie wiesz, na jaki irygator stomatologiczny się zdecydować, zapoznaj się z rankingiem irygatorów i wybierz ten idealny, który spełni wszystkie Twoje wymagania.

Dla kogo przeznaczony jest irygator do zębów stacjonarny?

Irygator stacjonarny świetnie sprawdzi się w domowych warunkach, ale musimy mieć do dyspozycji odpowiednio dużo miejsca w naszej łazience. Przy załączonej większej liczbie końcówek wymiennych z urządzenia może korzystać więcej niż jedna osoba, co jest nie tylko wygodnym, ale i ekonomicznym rozwiązaniem. Z uwagi na swoje gabaryty sprzęt nie nadaje się do zabierania go na wyjazdy, ale za to stanowi ładne uzupełnienie designu domowej przestrzeni. Jest to urządzenie, z którego może korzystać każdy, ale dedykowany jest w szczególności użytkownikom aparatów nazębnych, posiadaczom najróżniejszych wypełnień protetycznych oraz wszystkim cierpiącym na nieprzyjemne dolegliwości w jamie ustnej np. bolesne stany zapalne dziąseł. Decydując się na zakup irygatora stacjonarnego musimy liczyć się z wydatkiem powyżej 300 zł.

Czy korzystanie z irygatora do zębów może zastąpić mycie zębów szczoteczką do zębów?

Czyszczenie zębów samym irygatorem to zbyt mało. Irygator stacjonarny nie zastąpi codziennego szczotkowania zębów zwykłą szczoteczką do zębów czy nawet szczoteczką soniczną! Jest to urządzenie, które ma dokładnie czyścić trudno dostępne miejsca w jamie ustnej, ponieważ włókna szczoteczki nie są w stanie umyć każdej szczeliny. Irygator stanowi więc świetną alternatywę dla szczoteczek międzyzębowych. Jest także alternatywą dla nici dentystycznych czy wykałaczek, ale nie jest to jedyny sprzęt, jakiego powinniśmy używać na co dzień, by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Poza codziennym myciem zębów, każdego dnia powinniśmy dbać także o nasze przestrzenie międzyzębowe, np. przy pomocy właśnie irygatora. Stanowi on fantastyczne uzupełnienie codziennego mycia zębów szczoteczką.

Jakie są największe zalety stacjonarnych irygatorów do higieny jamy ustnej, jakie decydują o ich przydatności?

Pierwsza z nich to duży pojemnik na wodę, który w wielu przypadkach może pomieścić aż 600 ml płynu, dzięki czemu nie trzeba go ponownie uzupełniać podczas procesu irygacji. Zwiększa to nasz komfort i oszczędza cenny czas. Jedno napełnienie w zupełności wystarczy, aby podczas jednej czynności dokładnie wyczyścić przestrzenie między zębami.

Kolejna zaleta irygatora stacjonarnego to precyzja mycia trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, do których nie sięgają włókna szczoteczki bez względu na jej wersję (manualna, elektryczna, soniczna, magnetyczna). Niezaprzeczalnym plusem takich urządzeń jest także skuteczne usuwanie osadów, bakterii oraz zalegających resztek jedzenia.Warto w tym miejscu wspomnieć również o funkcji masażu dziąseł, dzięki któremu stają się one bardziej elastyczne i odporne na drobne urazy oraz niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Dlaczego regularne stosowanie irygatora stacjonarnego do codziennej irygacji jamy ustnej jest takie ważne?

Zastanawiasz się, dlaczego stosowanie irygatora stacjonarnego powinno być nieodłącznym elementem kompleksowej higieny jamy ustnej? Bo samo szczotkowanie zębów to za mało, by precyzyjnie doczyścić wszystkie newralgiczne miejsca wewnątrz buzi. I właśnie do takich zadań powinniśmy posłużyć się irygatorem dentystycznym, bo jego strumień dociera do kieszonek dziąsłowych i przestrzeni międzyzębowych efektywnie pozbywając się z tych obszarów różnego typu zabrudzeń, osadów, a także drobnoustrojów.

Dla kogo irygator dentystyczny stacjonarny będzie najlepszym wyborem?

Irygator stacjonarny będzie świetnym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku, dla których kompleksowa pielęgnacja zębów oraz dziąseł stanowi sprawę priorytetową. Jego dobroczynne działanie najbardziej docenią jednak użytkownicy cierpiący na nadwrażliwość szkliwa, bolesność w okolicy linii dziąseł czy też stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Będzie to również najlepszy z możliwych wyborów dla tych, którzy posiadają bardzo ciasno stłoczone zęby, noszą aparat ortodontyczny, implanty, protezy itp. Irygatora stacjonarnego mogą używać wszyscy domownicy, bo posiada on w zestawie kilka wymiennych dysz, więc każdy znajdzie tę idealną dla siebie. Szukając najlepszego irygatora warto sprawdzić nasz ranking irygatorów.

Czy do irygatora stacjonarnego można wlać płyn do płukania jamy ustnej?

Do irygatora stacjonarnego najlepiej jest wlewać czystą wodę. Niektórzy producenci poszczególnych modeli dopuszczają jednak zastosowanie płynu do płukania. Należy jednak pamiętać, by bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi konkretnego irygatora, by sprawdzić tę informację. Dolewanie wody jest jednak zawsze bezpieczniejszym rozwiązaniem, znacznie bardzie ekonomicznym. Poza tym niektóre substancje znajdujące się w płynach do higieny jamy ustnej mogą uszkodzić delikatniejsze elementy irygatora, a tym samym doprowadzić do jego całkowitej nieużyteczności.