Pasta wybielająca

To oczywiste, że zależy Ci na tym, aby Twoje zęby były w pełni zdrowe, lśniące i śnieżnobiałe. Aby to osiągnąć, musisz zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej każdego dnia. Zęby tracą jednak swoją naturalną barwę z powodu kontaktu z barwnikami pochodzącymi z pożywienia. Jeśli nie chcesz rezygnować ze swoich ulubionych produktów spożywczych, a jednocześnie chcesz, aby Twoje zęby stały się białe, sięgnij po wybielającą pastę do zębów. Przed zakupem takiego preparatu warto sprawdzić dostępne produkty pod kątem ich składu. Co powinny zawierać pasty wybielające? Czy są one skuteczne? Jaką pastę wybielającą najlepiej wybrać?

Pasta wybielająca – co to takiego?

Pasta wybielająca do zębów to środek higieniczny, który przeznaczony jest dla osób pragnących rozjaśnić swoje zęby. Taki produkt powinien zawierać substancje ścierające płytkę nazębną oraz usuwające przebarwienia, a oprócz tego również składniki, które skutecznie walczą z bakteriami odpowiedzialnymi za występowanie próchnicy. Stopień ścieralności danej pasty do zębów dla zębiny określany jest przez współczynnik RDA, który w przypadku past wybielających powinien wynosić przynajmniej 45. Z kolei środki polecane palaczom papierosów posiadają RDA na poziomie 80 i wyższym. Po pasty o wysokim współczynniku ścieralności nie powinniśmy sięgać za każdym razem, gdy chcemy umyć swoje zęby. Warto używać ich na zmianę ze zwykłymi pastami do zębów.  

Dlaczego zęby stają się żółte?

Na żółty kolor naszych zębów wpływają barwniki przylegające do szkliwa oraz te obecne już w wewnętrznych strukturach zębowych. Możemy wymienić następujące przyczyny pojawiania się przebarwień powierzchniowych zębów:

  • palenie papierosów
  • czynniki genetyczne
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej
  • przyjmowanie niektórych leków
  • ograniczone zdolności ruchowe
  • spożywanie dużych ilości kawy, herbaty i czerwonego wina
  • spożywanie dużych ilości silnie barwiących produktów, np. borówek, buraków itd.

Składniki past wybielających

Pasta wybielająca do zębów może działać mechanicznie lub enzymatycznie. W pierwszym przypadku granulki zawarte w paście polerują ząb, doprowadzając tym samym do skutecznego usunięcia osadu. Taka metoda niesie jednak za sobą ryzyko pojawienia się ubytków zębowych. Mechaniczne substancje w pastach wybielających to m.in. krzemionka i pirofosforany. 

Z kolei enzymatyczne pasty wybielające doprowadzają do rozpuszczenia płytki nazębnej. Proces ten przebiega w sposób delikatny, a więc jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla zębów niż mechaniczne ścieranie. W enzymatycznym usuwaniu płytki nazębnej udział biorą takie składniki jak wodór i karbamid. Innym rozwiązaniem jest dodawanie do pasty wybielających węgla aktywnego, który odpowiada za czarny kolor produktu oraz wiąże zanieczyszczenia dzięki silnym właściwościom adsorpcyjnym. 

Rodzaje past wybielających

Możemy wymienić kilka rodzajów past wybielających. Oto one:

Pasty z węglem aktywnym polecane są osobom pijącym dużo kawy i herbaty, a także palaczom papierosów. Ponadto składnik ten walczy z nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej, pochłaniając lotne związki zapachowe, jak i również hamuje rozwój bakterii próchniczych. Popularne pasty z węglem to m.in. Smilesonic Carbon White, WOOM Carbon+ czy Biała Perła Bamboo Carbon. 

Takie pasty są bezpieczne w swoim działaniu, a więc mogą być stosowane każdego dnia. Są również świetne do użytku wraz ze szczoteczkami sonicznymi. Zawierają składniki chroniące szkliwo, takie jak hydroksyapatyt, fosfor i magnez, oraz łagodne substancje wybielające.
Pasty wybielające z niskim RDA znajdziesz m.in. wśród produktów marek Biała Perła czy Vitis.

  • Pasty wybielające chemiczne

Pasty wybielające chemiczne możemy podzielić na te z nadtlenkami oraz z enzymami. Pasty wybielające z nadtlenkami utleniają zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne przebarwienia. Najczęściej wykorzystywana substancja utleniająca to nadtlenek karbamidu, który poprzez kontakt ze śliną i wodą rozbija się na nadtlenek wodoru i mocznik. Nadtlenek wodoru wnika w zębinę, reaguje z barwnikami i utlenia je. Rola mocznika to podniesienie poziomu pH jamy ustnej. 

Pasty wybielające chemiczne z enzymami, np. papainą czy bromelainą, również świetnie usuwają przebarwienia i są przy tym bezpieczniejsze dla szkliwa. Rozpuszczają podstawę białkową, a także wykazują właściwości pozytywne dla dziąseł. Pasty z enzymami mogą być stosowane przez osoby z nadwrażliwością jamy ustnej.

  • Pasty wybielające bez fluoru

Na rynku past wybielających znajdziemy również pasty do zębów bez fluoru. Są doskonałe dla osób uczulonych na tę substancję. Pasty bez fluoru mogą zawierać ksylitol, który skutecznie hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za występowanie próchnicy. W niektórych środkach bez zawartości fluoru obecny jest hydroksyapatyt, który posiada właściwości remineralizujące i delikatnie rozjaśnia szkliwo.

  • Pasty wybielające ścierne

To bardzo popularne pasty wybielające. Znajdziemy w nich m.in. drobinki ścierne, które  odpowiedzialne są za usuwanie osadów i przebarwień, takie jak węglan wapnia, dwuwęglan sodu, tlenek krzemu, krzemionka czy wodorotlenki wapnia i magnezu. Pasty ścierne z łatwością radzą sobie z przebarwieniami po kawie, herbacie czy tytoniu. Działają powierzchniowo i nie ingerują w naturalną barwę zębów. Najlepiej stosować je na przemian ze środkami remineralizującymi, które są w stanie odbudować szkliwo.

Pasta wybielająca – jaką wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej pasty wybielającej warto kierować się własnymi oczekiwaniami oraz potrzebami. Jeśli jesteś osobą, która wykazuje dużą wrażliwość na ścieranie, sięgnij po pastę do zębów o niskiej ścieralności, np. na poziomie 30-40 RDA. W takiej sytuacji można stosować również pasty enzymatyczne lub używać ich naprzemiennie ze zwykłymi pastami. Pożądanymi składnikami takich preparatów są chociażby substancje chroniące kanaliki zębinowe, np. fluorek strontu, fluorek cyny czy azotan potasu.

Jeśli na Twoich zębach występują silne przebarwienia, a w Twojej diecie pojawia się wiele intensywnie barwiących produktów spożywczych, wybierz pastę wybielającą o współczynniku RDA między 80 a 100. Zerknij na opakowanie danej pasty do zębów i sprawdź, czy posiada ona atest Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.