Pasta do zębów bez mięty

Mięta to roślina z rodziny jasnotowatych, którą wykorzystuje się zarówno w kuchni, ziołolecznictwie, medycynie naturalnej, jak i innych działach gospodarki krajowej. Występuje przede wszystkim w Europie, Azji oraz w Afryce. Ogólnie jest jej ponad dwadzieścia różnych gatunków, a każdy z nich różni się od siebie zapachem, smakiem oraz intensywnością. Wygląd tych roślin także jest nieco inny.
Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje mięty: 

  • mięta pieprzowa
  • mięta zielona
  • mięta polna
  • mięta wodna.

Mięta pieprzowa jest uznawana za najbardziej korzystną dla naszego ogólnego zdrowia i to właśnie ona stanowi główny składnik wielu past do mycia zębów. Mięta posiada właściwości przeciwbakteryjne, odświeżające, odkażające, przeciwwirusowe, a nawet przeciwbólowe. Wszystko to sprawia, że dobrze wpływa na kondycję uzębienia oraz dziąseł. Niestety niektórzy z nas mają na nią alergię, objawiającą się obrzękami w jamie ustnej, wysypką, a nawet groźnymi dusznościami. Z myślą o takich właśnie osobach powstała specjalna linia produktów, które nie posiadają mięty w swoim składzie, ale mimo to skutecznie chronią nas przed atakiem groźnych dla zdrowia jamy ustnej drobnoustrojów.

Czy pasty bez mięty chronią przed próchnicą i kamieniem nazębnym?

Pasty do mycia zębów bez mięty to produkty polecane nie tylko osobom z alergią na tę roślinę, ale także tym, którzy nie przepadają za jej specyficznym i dość silnym smakiem oraz zapachem. Działają w sposób znacznie łagodniejszy, ale nie ma powodów do niepokoju, bo nie oznacza to, że nie chronią przed próchnicą, zapaleniem dziąseł czy tworzeniem się trudnego do usunięcia kamienia nazębnego. Wykazują działanie antybakteryjne, a przy tym wzmacniają szkliwo poprzez uzupełnianie drobnych ubytków w jego strukturze. W składzie tego rodzaju specyfików do higieny jamy ustnej producenci umieszczają bezpieczne substancje przyjazne dzieciom oraz pacjentom leczącym się homeopatycznie. Mięta może być zastąpiona między innymi szałwią, rumiankiem, jeżówką czy eukaliptusem, posiadającym szereg korzystnych funkcji dla zachowania prawidłowej kondycji zębów i dziąseł.

Alergia na miętę – czym zastąpić ją w paście do zębów?

Uczulenie na miętę może skutkować bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci obrzęków, duszności czy swędzących wysypek. Jakie są tego przyczyny? Zazwyczaj za taki stan rzeczy odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Jeśli rodzice mają alergię na tę roślinę, to u ich dzieci ryzyko jej wystąpienia wzrasta i może osiągnąć poziom nawet 60%! Czynnikami wpływającymi na wystąpienie uczulenia mają także: styl życia, poziom stresu, codzienna dieta oraz aktywność fizyczna. Jeśli to właśnie Ciebie dotyczy ten problem, to wybierz pastę do zębów, w której miętę zastąpiono np. enzymami owocowymi. Świetnymi ich przykładami są te pozyskane z ananasa, czyli bromelina oraz z papai – papaina. Skutecznie usuwają one osady z powierzchni zębów i tym samym rozjaśniają ich odcień, sprawiając, że estetyka naszego uśmiechu znacznie się poprawia. Enzymy te pomagają również zwalczać różnego typu infekcje. Producenci produktów do higieny jamy ustnej wciąż prześcigają się w tworzeniu zaskakujących smaków i zapachów past do zębów, by sprostać najbardziej wymagającym gustom swoich odbiorców.

Na rynku znaleźć można również bezsmakowe pasty do zębów bez dodatku zarówno substancji miętowych, jak i fluoru. Są one idealną opcją dla osób nietolerujących żadnych smakowych specyfików. Najczęściej są też pozbawione wszelkich barwników, konserwantów oraz aromatów na rzecz substancji wyłącznie pochodzenia naturalnego. Jedną z nich jest ksylitol, czyli cukier brzozowy nadający paście lekko słodkiego posmaku. Za przyjemny smak pasty odpowiadać też może sorbitol hamujący rozwój bakterii wywołujących próchnicę. Hydroksyapatyt to z kolei naturalny składnik szkliwa zębów i kości, którego działanie jest zbliżone do fluoru.

Jak sprawdzają się pasty do zębów bez mięty?

Pasty do zębów bez dodatku mięty są dedykowane osobom posiadającym alergię na tę roślinę lub z różnych względów nie przepadają za jej smakiem i zapachem. Produkty te charakteryzują się łagodnym działaniem przy jednoczesnej skuteczności w usuwaniu płytki nazębnej i codziennych nalotów. Dobrze również chronią przez stanami zapalnymi w jamie ustnej, a także chorobami dziąseł. Ich skład opiera się na substancjach przyjaznych zarówno dla osób zażywających leki homeopatyczne, jak i dla dzieci powyżej sześciu lat. Świetnie również radzą sobie z remineralizacją szkliwa zębowego, ponieważ zwiększają jego odporność na działanie szkodliwych kwasów przyjmowanych wraz jedzeniem i napojami.

Największą popularnością cieszą się pasty bez mięty od takich producentów jak np. SPLAT, Curaprox, Elmex czy Bioreapair. Produkty te znajdziesz w naszym sklepie soniczne.pl w świetnych cenach i z gwarancją szybkiej dostawy.