Pasta do zębów z fluorem

Pasty do zębów z fluorem to najczęściej pojawiające się pasty na rynku tego typu produktów. Czy fluor jest bezpieczny w swoim działaniu? Jakie ma właściwości? Czy każdy może sięgnąć po pastę z fluorem? Ponadto, czytając to, co dla Ciebie przygotowaliśmy, dowiesz się, czym jest fluoroza, jakie działanie ma fluor w pastach do zębów i jakie są najlepsze preparaty tego typu dostępne na rynku.

Właściwości fluoru

Fluor to pierwiastek chemiczny, niemetal wśród grupy fluorowców w układzie okresowym. Jest trującym gazem o żółto-zielonej barwie i ostrym zapachu. Pełni ważną rolę w ludzkim organizmie, gdyż wpływa na prawidłową mineralizację zębów oraz kości, m.in. pomaga w twardnieniu szkliwa zębowego. Posiada także właściwości przeciwpróchnicze, ponieważ zapewnia skuteczną ochronę przed działaniem szkodliwych bakterii oraz kwasów. Fluor znajduje się w produktach przeznaczonych do higieny jamy ustnej, np. w pastach do zębów, żelach, niciach dentystycznych czy płynach do płukania ust. Związki fluoru obecne są również w wodzie pitnej, herbacie, rybach czy produktach zbożowych. Niektórzy specjaliści zalecają zastąpienie tego pierwiastka bezpieczniejszymi dla naszego zdrowia substancjami. 

Czy zatem stosowanie fluoru może przynieść negatywne skutki dla zębów i dziąseł?  Czy fluor jest szkodliwy dla dzieci? Okazuje się, że może wykazywać toksyczne działanie, jednak tylko wówczas, gdy zostanie przedawkowany. Dawki fluoru obecne w pastach do zębów są w pełni bezpieczne, pod warunkiem że tego typu środki stosowane są przez osoby, dla których zostały one stworzone. 

Czym jest fluoroza?

Przedawkowanie fluoru może doprowadzić do tzw. fluorozy, która jest zaburzeniem rozwojowym szkliwa. Najczęściej objawia się występującymi na powierzchni zębów białymi plamkami. W przypadku fluorozy w zaawansowanym stadium przybierają one brązową barwę i stają się większe. Przyczyną fluorozy zębów stałych przednich oraz pierwszych trzonowych jest zazwyczaj nadmierna ekspozycja na fluorki w okresie od 15. do 30. miesiąca życia dziecka. Niektórzy Inne objawy fluorozy to m.in.:

  • katar
  • kaszel
  • uczucie senności
  • zapalenie dziąseł
  • bóle mięśni i kości
  • osłabienie organizmu
  • deformacje stawów i kości
  • uszkodzenia nerek i wątroby
  • zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej.

Okazuje się, że zbyt duże stężenie fluoru w organizmie może doprowadzić nawet do śmierci! Śmiertelna dawka tego pierwiastka u dorosłego człowieka wynosi 32-64 mg/kg m. c., natomiast u dzieci – 15 mg/kg m.c. Minimalna dawka, która może doprowadzić do przykrych konsekwencji dla organizmu, to 5 mg F/kg m.c. Wówczas trzeba jak najszybciej rozpocząć hospitalizację. Fluorki różnią się od siebie poziomem toksyczności. Fluorek sodu i fluorek potasu są bardziej toksyczne np. od fluoroaminy.

Fluor w pastach do zębów

W pastach do zębów fluor obecny jest pod postacią fluorków. Są to najczęściej aminofluorki, fluorek sodu i monofluorofosforan sodu. Stężenie fluoru w pastach określa poziom ppm, czyli „parts per milion”, co w tłumaczeniu oznacza „cząstki na milion”. W Unii Europejskiej maksymalny poziom ppm w pastach do zębów to 1500. Wyższe wartości fluoru są zarezerwowane dla past dostępnych w aptekach, które można stosować tylko pod kontrolą lekarza. W przypadku past dla dzieci wartość ppm dla fluoru nie powinna wynosić więcej niż 1000 w środkach przeznaczonych dla 3-latków i nie więcej niż 1450 w środkach przeznaczonych dla 6-latków. 

Najlepsze pasty do zębów z fluorem

Jeśli szukasz pasty do zębów z fluorem, z pewnością znajdziesz ją w asortymencie naszego sklepu internetowego. Wśród środków z dodatkiem tego pierwiastka występują pasty odświeżające oddech, wybielające, antybakteryjne, przeciwzapalne itd. Popularne marki past do zębów z fluorem to m.in. Curaprox, Elgydium, Biorepair czy Elmex. Przed dokonaniem wyboru i zakupem sprawdź, ile fluoru znajduje się w danej paście.