Pasta do zębów z propolisem

Propolis, inaczej kit pszczeli, to materiał zbierany przez pszczoły miodne. Wytwarzany jest z wydzieliny pobranej z pączków liściowych drzew, krzewów oraz innych roślin. Następnie mieszany jest z woskiem pszczelim i śliną. Słowo „propolis” wywodzi się z języka greckiego i stanowi połączenie słów „pro””, czyli przed, i „polis”, czyli miasto. „Propolis” można więc tłumaczyć jako „przedmurze miasta”. Pszczoły używają kitu do zmniejszenia otworu wylotowego, przez co chronią ul przed intruzami, a także zabezpieczają się przed wiatrem i zimnem. Oprócz tego wykorzystują go również do uszczelniania pęknięć w konstrukcji. Propolis chroni też przed rozwojem infekcji wewnątrz roju. Pszczoły pokrywają nim ciała martwych szkodników, które wtargnęły do ula i których nie mogą z niego usunąć. Warstwa pszczelego kitu chroni przed rozkładem ciała i gromadzeniem się bakterii.

Propolis – właściwości

Za działanie prozdrowotne propolisu odpowiadają obecne w nim związki, takie jaki witaminy (A, C, D i E), minerały (żelazo, miedź, kobalt, magnez, cynk, fosfor, krzem, selen itd.), kwasy fenolowe, flawonoidy oraz terpenoidy. Właściwości kitu pszczelego to m.in.:

  • zwalczanie grzybów, wirusów i bakterii
  • wspieranie procesów regeneracyjnych
  • rozwiązywanie niektórych problemów stomatologicznych, np. walka z aftami, pleśniawkami, stanami zapalnymi, paradontozą czy nadwrażliwością zębową
  • ochrona wątroby oraz leczenie wirusowego zapalenia wątroby we wczesnym stadium
  • hamowanie rozwoju chorób nowotworowych, a w szczególności raka piersi, płuc i jelita grubego
  • pielęgnacja skóry tłustej, podatnej na stany zapalne i wypryski.
  • leczenie odmrożeń i oparzeń. 

Propolis – przeciwwskazania

Propolis, mimo wszystkich właściwości prozdrowotnych, może wywoływać też reakcje alergiczne u osób uczulonych na produkty pszczele. Charakterystyczne objawy takiej alergii to zaczerwienienie, obrzęk oraz uciążliwe swędzenie skóry. Wszystkie inne osoby mogą sięgać po niego bez żadnych wątpliwości. 

Propolis w pastach do zębów

Propolis w pastach do zębów wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i znieczulające. Dzięki temu pomaga w skutecznej redukcji płytki nazębnej, a także chroni dziąsła przed stanami zapalnymi. 

Kit pszczeli wykorzystywany jest również jako składnik preparatów farmakologicznych, suplementów diety oraz kosmetyków. Dostępne są krople, maści, żele, pudry, aerozole, syropy, kapsułki czy tabletki o różnym stężeniu propolisu. 

Najlepsze pasty do zębów z propolisem

Popularną pastą do zębów z propolisem jest produkt Grants of Australia, który minimalizuje ryzyko próchnicy, redukuje powstawanie płytki nazębnej oraz stanów zapalnych w jamie ustnej. Oprócz kitu pszczelego zawiera też ksylitol, olejek z eukaliptusa i olejek z drzewa herbacianego. 

Innym obecnym na rynku środkiem z propolisem jest pasta Argital, która w delikatny i nieinwazyjny sposób usuwa przebarwienia z powierzchni szkliwa, przywracając zębom ich pierwotny kolor. Produkt zawiera naturalne składniki, zaś oprócz samego wybielania działa także bakteriobójczo i wzmacniająco, regenerując uszkodzone tkanki wewnątrz jamy ustnej.