Pasta do zębów z węglem drzewnym

Węgiel aktywny (zwany też aktywowanym) to produkt pochodzenia organicznego, uzyskiwany najczęściej z drewna w postaci węgla drzewnego. Posiada on dużą powierzchnię właściwą, uzyskaną dzięki procesowi aktywacji, gdzie poddawany jest bardzo wysokiej temperaturze (900 stopni Celsjusza) przy obecności substancji chemicznych lub gazów. Skutkuje to powstaniem charakterystycznych porów na jego powierzchni, dzięki którym zyskuje on zdolności adsorpcyjne, czyli zapobieganie wnikania różnego rodzaju zanieczyszczeń. Do wytworzenia węgla aktywowanego można skorzystać niemalże z każdego surowca węglowego, ale najczęściej do jego produkcji używa się drewna. Mogą to być także węgiel brunatny, węgiel kamienny bitumiczny, torf lub skorupy orzecha kokosowego. Można go dostać w formie kapsułek, proszku lub jako suplement diety. Jest to również składnik bardzo chętnie wykorzystywany w stomatologii oraz kosmetologii jak substancja wybielająca, poprawiająca stan dziąseł oraz odświeżająca oddech. 

Jak działają pasty do zębów z węglem drzewnym?

Pasty do zębów na bazie węgla aktywnego posiadają charakterystyczny czarny kolor, który z początku może nieco blokować chęci z nich korzystania. Nie należy się jednak tym zrażać, ponieważ posiadają one wyjątkowo korzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej. W odróżnieniu od większości past wybielających, specyfiki te posiadają niski współczynnik ścieralności (RDA), a co za tym idzie są znacznie delikatniejsze dla powierzchni szkliwa zębowego. Ten rodzaj past stanowi świetną opcję dla osób chcących żyć w zgodzie z naturą. Węgiel jako naturalny składnik jest bezpieczny, pod warunkiem, że będzie się go używać w sposób rozważny i w odpowiednich dawkach. 

Czarne pasty świetnie usuwają przebarwienia, które tworzą się w wyniku spożywania nadmiernej ilości kawy, herbaty, czerwonego wina lub palenia papierosów. Węgiel drzewny posiada umiejętność wchłaniania wszystkich zgromadzonych na powierzchni szkliwa osadów, dzięki czemu rozjaśnia jego koloryt i poprawia estetykę naszego uśmiechu. Hamuje też proces namnażania się szkodliwych bakterii wywołujących próchnicę oraz likwiduje problem brzydkiego zapachu z ust. Produkty na bazie węgla docenią smakosze kawy oraz herbaty, jak również nałogowi palacze, u których szkliwo zębów jest dużo bardziej narażone na powstawanie powierzchniowych przebarwień. Sprawdzi się też u osób cierpiących na halitozę oraz miłośników ekologii. 

Czy istnieją przeciwskazania do stosowania środków z aktywnym węglem?

Główne dolegliwości, które wykluczają możliwość korzystania z dobrych właściwości węgla aktywnego to w szczególności:

  • bóle brzucha
  • wymioty
  • biegunka
  • zaburzenia świadomości
  • wrzodziejące zapalenie okrężnicy
  • kłopoty z układem trawiennym
  • wiek niemowlęcy
  • zabiegi operacyjne na górnym odcinku przewodu pokarmowego.

Negatywne skutki zbyt częstego stosowania węgla drzewnego

Nadmierne korzystanie z produktów z węglem aktywnym może skutkować wzrostem wrażliwości zębów na kwaśne potrawy i napoje oraz zmiany temperatur. Ma to związek erozją struktury szkliwa. Dlaczego tak się dzieje? Bo cząsteczki węgla ścierają szkliwo z powierzchni zębów w sposób mechaniczny. Pamiętajmy, że szkliwo nie wykazuje naturalnych zdolności regeneracyjnych, dlatego należy ostrożnie korzystać z właściwości węgla zawartego w produktach do pielęgnacji zębów oraz dziąseł. Stosowanie ich powinno trwać określony czas, potem powinno się zrobić przerwę i uzupełnić higienę o środki wzmacniające szkliwo na przykład te z dodatkiem fluorku sodu, nanohydroksyapatytu (czyli tzw. płynnego szkliwa), szałwii, zielonej herbaty, rumianku.

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów z węglem?

Na rynku istnieje wiele past do zębów z węglem, ale jej wybór powinien zależeć głównie od naszych indywidualnych preferencji oraz potrzeb jamy ustnej. Musimy wiedzieć, czego konkretnie oczekujemy od danego produktu. Jeśli oprócz samego efektu wybielającego chcemy zadbać o lepszą kondycję dziąseł, to warto rozważyć produkt z dodatkiem oleju kokosowego. Ochronę przeciwko próchnicy zapewni w paście dodatek naturalnych słodzików, czyli ksylitolu i sorbitolu, a o świeżość oddechu zadba np. mięta czy eukalitpus.