Najczęstsze problemy stomatologiczne u kobiet w ciąży
Częstym problemem kobiet ciężarnych, zwłaszcza w I trymestrze, są poranne nudności i wymioty w ciągu dnia. W związku z tymi uciążliwymi dolegliwościami przed przystąpieniem do mycia zębów, przyszłym mamom zaleca się dokładne przepłukiwanie jamy ustnej wodą. Warto zrezygnować ze szczoteczki manualnej i zdecydować się na używanie elektrycznej wersji opartej na technologii rotacyjno-oscylacyjnej lub sonicznej, które o wiele precyzyjniej usuwają płytkę nazębną, bakterie, osady oraz wszelkie zabrudzenia. Ponadto świetnie masują dziąsła, co sprawia, że stają się one bardziej elastyczne i lepiej ukrwione.
Problematyczna kondycja jamy ustnej u kobiet w ciąży wynika ze znacznie zmienionej gospodarki hormonalnej, co skutkuje rozszerzaniem się naczyń krwionośnych oraz zwiększoną kruchością zębów. Z uwagi na zmianę pH w jamie ustnej pogarsza się także jakość struktury szkliwa. Warto, by przyszłe mamy zrezygnowały w tym czasie ze spożywania słodkich pokarmów oraz napojów, a także wykonywały codzienną higieną ze szczególną starannością. Kobiety ciężarne powinny regularnie odwiedzać dentystę, co najmniej raz w każdym trymestrze.
Jakie dolegliwości są szczególnie uciążliwe dla kobiet w okresie ciąży?
- nasilenie próchnicy – nieodpowiednie dostosowanie poziomu higieny do zmieniających się warunków w jamie ustnej zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy
- ciążowe zapalenie dziąseł – objawia się rozpulchnieniem, zaczerwienieniem, rozpulchnieniem i zmianą konturów dziąsła, krwawieniem przy dotyku lub szczotkowaniu, a pojawia się najczęściej między 14 a 30 tygodniem ciąży
- zapalenie przyzębia – zazwyczaj jest wynikiem zaniedbania wcześniejszego zapalenia dziąseł, stanowi istotny czynnik ryzyka przedwczesnego porodu lub niskiej masy urodzeniowej dziecka
- zwiększona ruchomość zębów – spowodowana głównie rozpulchnieniem i bolesnymi obrzękami dziąseł.
Bardzo ważne u kobiet w stanie błogosławionym jest stosowanie odpowiednio dobranych produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Płyny do płukania ust nie mogą zawierać alkoholu, ponieważ może spowodować podrażnienia, powinny za to bazować na naturalnych substancjach, które w sposób bezpieczny zadziałają przeciwzapalnie, regenerująco oraz wzmacniająco na błony śluzowe oraz inne obszary narażone na obrzęki i opuchnięcia. Wskazane jest także korzystanie z nici lub taśm dentystycznych umożliwiających właściwe oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Należy to robić w sposób spokojny i rozważny, by nie spowodować mechanicznych uszkodzeń i nie pokaleczyć nadwrażliwych dziąseł. Nie można zapominać także o myciu powierzchni języka, ponieważ gromadzi się na niej bardzo duża ilość bakterii, odpowiedzialnych za wywoływanie stanów zapalnych, rozwój próchnicy oraz przykry zapach z ust. Dobrym pomysłem wspomagającym codzienną higienę jamy ustnej jest żucie gumy bez cukru po każdym posiłku. Pomaga ona przywrócić właściwy poziom pH w ustach, oczyścić zęby i odświeżyć oddech.
Najlepszy płyn do płukania ust dla kobiet w ciąży
AZETA BIO to specjalistyczna płukanka stworzona w 100% z naturalnych składników, z czego większość z nich to substancje pochodzenia organicznego. Jej wyjątkowo delikatna i bezpieczna formuła została opracowana w trosce o zdrowie jamy ustnej kobiet w ciąży. Produkt nie zawiera fluoru, ani innych kontrowersyjnych związków, które mogłyby wywołać nieprzyjemne skutki uboczne. Jakie składniki przesądzają o jego skuteczności?
- Olej z miodli indyjskiej (Neem Oil – olej z nasion Neem) – działa przeciwbakteryjnie, niszczy chorobotwórcze drobnoustroje i wspomaga redukcję płytki nazębnej, dezynfekuje a tym samym zapobiega rozwojowi infekcji w jamie ustnej.
- Ekstrakt z kwiatu i liści malwy – zawiera wiele cennych substancji (w tym flawonoidy, taniny, proteiny, witaminy A, B1 i C), dzięki czemu wykazuje działanie odświeżające, przeciwzapalne oraz ściągające).
- Ksylitol – to naturalny cukier brzozowy ograniczający niekorzystne działanie kwasów na szkliwo i pobudzający produkcję śliny. Wyrównuje pH w jamie ustnej, ogranicza osadzanie się płytki nazębnej, tym samym zapewniając ochronę przeciwpróchniczą.
- Olejek z Inca Inchi bogaty w kwasy Omega – uelastycznia dziąsła oraz błony śluzowe, ochrania tkanki i zapobiega ich starzeniu.
- Sok z aloesu – wykazuje właściwości łagodzące, kojące oraz przeciwzapalne, chroni dziąsła i utrzymuje je w prawidłowej kondycji.
Dzięki wszystkim wymienionym wyżej składnikom naturalna płukanka AZETA BIO dla kobiet w ciąży zapewnia wysoką ochronę przeciwpróchniczą, nawilża i regeneruje błony śluzowe, koi podrażnione dziąsła, a także doskonale pielęgnuje całą jamę ustną. Stanowi świetne uzupełnienie codziennego szczotkowania zębów.