Szczoteczka elektryczna dla 6 latka

Szczoteczki elektryczne to urządzenia do kompleksowej pielęgnacji jamy ustnej zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Te dla najmłodszych powinny jednak znacznie różnić się od tych stworzonych z myślą o starszych użytkownikach. Dzieci posiadają bowiem znacznie bardziej wrażliwe szkliwo oraz dziąsła, wymagające szczególnej opieki. Odpowiednia technika szczotkowania zębów to gwarancja zdrowia i lepszego samopoczucia. Jak wiemy jednak dzieci niechętnie wykonują tę czynność, dlatego warto podarować im sprzęt, który wyręczy je nieco w zadbaniu o stan ich uzębienia. Szczoteczka elektryczna jest skuteczniejsza od tradycyjnej wersji, dlatego jej zakup będzie najlepszą opcją, by zadbać o właściwą higienę jamy ustnej dzieci w wieku sześciu lat.

Czy szczoteczka elektryczna dla 6-latka to dobry pomysł?

Musimy pamiętać, że o kondycję zębów oraz dziąseł należy zadbać już od pierwszych dni życia dziecka, bo zdrowie „mleczaków” to podstawa mocnego uzębienia stałego w dalszej przyszłości. Szczoteczka elektryczna w wersji sonicznej zapewnia imponujące efekty czyszczące, a przy tym jest delikatna nawet dla wrażliwych dziąseł dziecka. Mogą jej używać kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby w podeszłym wieku oraz użytkownicy aparatów ortodontycznych, implantów, protez itp. Taki typ szczoteczki będzie też bezpieczny dla osób cierpiących na stany zapalne jamy ustnej, krwawiące dziąsła czy różnego typu choroby, takie jak próchnica czy paradontoza. Szczoteczka elektryczna precyzyjnie oczyści wszelkie zakamarki i szczeliny między zębami, czego nie jest w stanie zrobić klasyczna wersja.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych dla dzieci
Pod pojęciem „szczoteczka elektryczna” kryje się kilka jej rodzajów.

  1. Szczoteczki obrotowe (rotacyjne) – posiadają okrągłą główkę czyszczącą, wykonują ruchy oscylacyjno-rotacyjne, zwane inaczej ruchami 2D. Poruszają się za pomocą ruchu z boku na bok, czyli w lewą i prawą stronę i wytwarzają ponad 10 tysięcy obrotów w ciągu jednej minuty.
  2. Szczoteczki obrotowo-pulsacyjne – podobnie jak szczoteczki rotacyjne posiadają okrągłą główkę czyszcząca, a ich działanie jest poszerzone o ruch pulsacyjny, polegający na dociskaniu włosia do powierzchni zęba. Oprócz ruchów w lewą i prawą stronę końcówka urządzenia potrafi także zbliżać się do zęba i od niego oddalać.
  3. Szczoteczki soniczne – pracują ciszej niż poprzednie modele, a ich główka czyszcząca posiada podłużny kształt, czyli taki jak w tradycyjnych wersjach manualnych. Włosie wykonuje ruchy wymiatająco-pulsacyjne, w pełni bezpieczne dla szkliwa oraz dziąseł nawet u najmłodszych użytkowników. Praca szczoteczek sonicznych opiera się na wykorzystywaniu fal dźwiękowych o określonej częstotliwości. Ważnym zjawiskiem przy ich stosowaniu jest tzw. kawitacja, czyli mieszanie się cząsteczek wody, śliny oraz pasty do zębów. Powstające w ten sposób mikrobąbelki, dzięki drganiom, docierają w najtrudniej dostępne miejsca w jamie ustnej usuwając z nich osady, przebarwienia, resztki jedzenia i chorobotwórcze drobnoustroje. Szczoteczki soniczne są w stanie wytworzyć nawet 96 tysięcy obrotów na minutę i mogą być używane nawet przez niemowlęta.

Od jakiego wieku dziecko może korzystać ze szczoteczki elektrycznej?  

Większość szczoteczek elektrycznych dla dzieci przeznaczona jest dla użytkowników powyżej 3. roku życia. Wielu ekspertów z dziedziny stomatologii zaleca rozpoczęcie stosowania tego typu urządzeń właśnie w tym wieku. Niektórzy producenci oferują modele dedykowane jeszcze młodszym dzieciom. Takie sprzęty często mogą być użytkowane już od momentu pojawienia się pierwszego „mleczaka” w jamie ustnej dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że początkowo maluchy nie są w stanie samodzielnie i w sposób prawidłowy wykonać mycia zębów, dlatego tak istotna jest pomoc rodziców.

Czy szczoteczka elektryczna jest bezpieczna dla dzieci? 

Szczoteczka elektryczna jest bez wątpienia bezpieczna dla zębów oraz dziąseł dzieci, a zwłaszcza jej wersja soniczna. Ważne jest, by prawidłowo ją stosować, czyli nie dociskać główki zbyt intensywnie do powierzchni szkliwa. Niektóre modele posiadają wiele przydatnych funkcji, znacznie ułatwiających naukę odpowiedniej techniki szczotkowania i mają za zadanie zachęcić dzieci do częstego z nich korzystania. Są to czasomierze, czujnik siły nacisku, wskaźnik zużycia włosa, kalendarz mycia zębów z naklejkami czy specjalna aplikacja na smartfona, dzięki której nasze pociechy uczą się poprzez zabawę, jak istotną rolę w ich życiu powinna odgrywać higiena jamy ustnej.

Jaka powinna być szczoteczka elektryczna dla 6-latka? Na co zwrócić uwagę decydując się na jej zakup?

Szczoteczka elektryczna przeznaczona dla dzieci w wieku 6 lat powinna być przede wszystkim dopasowana do stanu ich uzębienia. Na pewno musi różnić się od tej stworzonej dla osób dorosłych, czyli posiadać znacznie mniejszą główkę czyszczącą, która nie wyrządzi krzywdy w małej buzi dziecka. Jej włókna powinny być wyjątkowo delikatne i miękkie, by nie spowodować żadnych mikrouszkodzeń i nie podrażnić wrażliwych dziąseł oraz szkliwa. 

Istotna jest także intensywność pracy urządzenia – ilość drgań na minutę nie może wynosić tyle, ile w szczoteczkach dla osób pełnoletnich, ponieważ mogą one wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dobrze by było, gdyby sprzęt był lekki, stosunkowo cichy i posiadał antypoślizgowy uchwyt. Czas pracy na jednym naładowaniu to również ważny parametr, ponieważ im jest on dłuższy, tym mniej informacji do zapamiętania dla dziecka. Opcja ta też dobrze się sprawdzi podczas podróży.

Sprytnym zabiegiem producentów szczoteczek elektrycznych dla dzieci jest umieszczanie na ich rękojeściach postaci ze znanych i lubianych przez nie bajek, dodawanie uroczych naklejek, edukacyjnych aplikacji czy wyposażanie w opcje dodatkowe, usprawniające proces nauki prawidłowej higieny jamy ustnej. Mogą to być timery odmierzające właściwy czas szczotkowania, wskaźnik zużycia włosa, czujnik siły nacisku czy sygnalizator wymiany końcówki na nową.