Płyn do płukania jamy ustnej po wyrwaniu zęba

Ekstrakcja zęba, czyli wyrwanie zęba wraz z jego korzeniem, to przykre i bolesne doświadczenie, które na długo pozostawia po sobie ślad w naszej jamie ustnej. Niestety w niektórych przypadkach to jedyne możliwe rozwiązanie. Choć nowoczesne gabinety dentystyczne oferują swoim pacjentom najlepsze znieczulenia, to nie są one w stanie przynieść całkowitej ulgi po tak trudnym zabiegu. Dlatego warto poznać sposoby na przyspieszenie rekonwalescencji dziąseł oraz szczęki i zmniejszenie przykrych dolegliwości, takich jak promieniujący do okolic skroni ból, obrzęk, zaburzenia żucia czy uczucie paraliżu w miejscu powstałej rany. Jednym z nich jest stosowanie odpowiednio dobranych produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Czy płyn do płukania ust może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia po usunięciu zęba?

Wyrwanie zęba konieczność czy ostateczność?

W dzisiejszych czasach, kiedy standard opieki stomatologicznej osiągnął naprawdę wysoki poziom, całkowite usunięcie zęba jest krokiem ostatecznym! Większość chorób przyzębia, nadających się dawniej do zabiegu ekstrakcji, dziś jest skutecznie leczonych, podobnie sprawa wygląda z zębami zniszczonymi przez próchnicę. Niestety bywają i takie przypadki, w których usunięcie zęba wraz z korzeniem jest konieczna gdyż nie nadaje się on do jakiegokolwiek leczenia. Ekstrakcję zęba może wykonać wykwalifikowany stomatolog lub chirurg szczękowy. Należy zdawać sobie sprawę, że jest to inwazyjny i poważny zabieg, więc po jego przeprowadzeniu bezsprzecznie należy dostosować się do wszelkich uwag oraz zaleceń lekarza specjalisty. 

Postępowanie po usunięciu zęba

Po zabiegu usunięcia zęba pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje dotyczące postępowania zarówno przed, jak i po ekstrakcji. Wskazówki obejmują, czego unikać oraz jakie działania podjąć, aby wspomóc proces gojenia. Na przykład, palenie papierosów jest surowo zabronione, ponieważ może znacznie opóźnić gojenie rany. Należy również unikać alkoholu, który może podrażnić śluzówkę jamy ustnej oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Ważne jest, aby nie płukać ust w dniu zabiegu, mimo że może to wydawać się konieczne. Po zakończeniu zabiegu, gdy znieczulenie przestaje działać, mogą pojawić się ból oraz obrzęk twarzy i szczęki, który może utrzymywać się przez kilka dni. Możliwe jest również lekkie krwawienie z rany, które powinno ustąpić w ciągu około 30 minut. Jeśli krwawienie nie ustaje nawet po kilku godzinach, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

Pielęgnacja jamy ustnej w pierwszej dobie po wyrwaniu zęba

W ciągu pierwszych 24 godzin po wyrwaniu zęba nie płucz ust żadnymi płynami! Unikaj również wysiłku fizycznego oraz wszelkich czynności, które mogą zakłócić proces formowania się skrzepu, takich jak żucie gumy, plucie czy kichanie. Do czasu całkowitego zagojenia rany używaj szczoteczki z miękkim włosiem, omijając przy tym miejsce, gdzie był przeprowadzony zabieg. Podczas leżenia utrzymuj głowę lekko uniesioną. Jeśli palisz, to powstrzymaj się od tej czynności. Dym papierosowy zawiera toksyczne związki, które utrudniają przepływ krwi i obniżają odporność, co spowalnia gojenie się tkanek w jamie ustnej. Możesz także stosować zimne kompresy miejscowe, aby złagodzić objawy. Najbardziej uciążliwe dolegliwości powinny ustąpić w ciągu 3–4 dni, ale to nie oznacza, że można zrezygnować z ostrożności. Proces gojenia po wyrwaniu zęba może trwać nawet do 7 dni, a pełne wyzdrowienie może zająć nawet trzy miesiące. 

Po pierwszej dobie od zabiegu możesz zacząć regularne płukanie jamy ustnej, co pomoże przyspieszyć regenerację, złagodzić ból oraz zmniejszyć obrzęk. Jedną z najbardziej cenionych roślin leczniczych stosowanych do płukanek jest szałwia. Olejek eteryczny zawarty w jej liściach ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i ściągające. Szałwia jest również skuteczna w walce z innymi problemami jamy ustnej, takimi jak afty czy pleśniawki. Aby przygotować płukankę, zrób ciepły napar z suszu lub świeżych liści szałwii. Możesz także użyć do tego celu gotowych mieszanek dostępnych w aptekach. Płukanie wykonuj delikatnie – nabierz łyk płynu, rozprowadź go po całej jamie ustnej, w tym także w okolicach policzków, gardła, między wargami a zębami oraz pod językiem. Trzymaj płyn w ustach przez kilka sekund, a następnie całość dokładnie wypluj. Powtarzaj tę czynność kilka razy dziennie.

Czego należy unikać po zabiegu usunięcia zęba?

Po wyrwaniu zęba unikaj spożywania bardzo zimnych i gorących pokarmów oraz napojów, które mogą podrażnić ranę. Z tego samego powodu wyklucz z jadłospisu napoje gazowane oraz mocno przyprawione potrawy. Przez kilka dni od usunięcia zęba koniecznie powstrzymaj się od palenia papierosów i spożywania alkoholu. Obie te substancje mogą podrażniać tkanki i zwiększać ryzyko zakażenia bakteryjnego. Dodatkowo unikaj wysiłku fizycznego i intensywnych treningów. Aktywność fizyczna pobudza krążenie, rozgrzewa ciało i rozszerza naczynia krwionośne, co może prowadzić do krwawienia w okolicy rany. Poczekaj z wizytą na siłowni, aż miejsce po zabiegu dobrze się zagoi. Podobnie, na kilka dni zrezygnuj z morsowania, gorących kąpieli i pobytów w saunie.

Płukanie jamy ustnej po usunięciu zęba

Płukanie jamy ustnej zaraz po usunięciu zęba mogłoby pomóc w pozbyciu się posmaku krwi i leków, jednak jest to zabronione w dniu zabiegu. W kolejnych dniach należy płukać usta delikatnie, używając specjalnych preparatów dostępnych w aptece, takich jak Eludril lub Eludril Classic, Elumaxin, Elumaxin Classic. Po ekstrakcji w miejscu zęba tworzy się skrzep, co jest naturalnym i korzystnym procesem, który nie powinien budzić żadnych obaw. Aby pozostał on na swoim miejscu i proces gojenia przebiegał prawidłowo, należy unikać spożywania gorących posiłków i napojów zaraz po zabiegu. Wysoka temperatura może rozszerzyć naczynia krwionośne, powodując krwawienie i utratę skrzepu. Płukanie jamy ustnej jest zalecane w kolejnych dniach po zabiegu, gdyż pomaga utrzymać właściwy poziom higieny, dezynfekuje ranę i usuwa nadmiar bakterii, wspomagając tym samym proces gojenia.

Jaki płyn do płukania jamy ustnej po usunięciu zęba wybrać?

Płukanie jamy ustnej po ekstrakcji zęba jest zalecane w kolejnych dniach po zabiegu. To dobry sposób nie tylko na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, a tym samym szybsze gojenie się rany, ale również zapobieganie gromadzeniu się groźnych bakterii w miejscu zabiegu, które nie mogą być usunięte szczoteczką ze względu na ryzyko podrażnienia. Płyny do płukania jamy ustnej są wskazane przy leczeniu schorzeń przyzębia, urazów dziąseł oraz po wszelkich zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Specjalistyczne płyny zawierają chlorheksydynę i inne substancje lecznicze, które pomagają w leczeniu ostrych stanów zapalnych, zwalczają bakterie i grzyby oraz ograniczają tworzenie się płytki bakteryjnej. Przykłady takich specyfików to m.in. Elumaxin Classic, Eludril Classic (stężenie 0,10%) oraz Eludril Care (chlorheksydyna 0,05% i chlorek cetylopirydyny 0,05%). Bez wątpienia są pomocne zarówno przed, jak i po zabiegach stomatologicznych, dlatego warto mieć je w domowej apteczce.